Достапни линкови

Папуљас: ја поддржуваме евроинтеграцијата на сите земји од Западен Балкан


грчкиот претседател Каролос Папуљас

грчкиот претседател Каролос Папуљас

„Го поддржуваме пристапувањето кон Европската унија на сите земји од Западен Балкан, ако ги исполнат критериумите и предусловите“, ова го изјави грчкиот претседател Каролос Папуљас на денешната средба во Атина со српскиот претседател Томислав Николиќ кој престојува во тридневна посета на Грција. Николиќ, оценувајќи дека историите на Грција и Србија се поврзани, додаде дека Белград е подготвен да и помогне на Атина да надмине некои од нејзините проблеми.
XS
SM
MD
LG