Достапни линкови

logo-print

Слика од Пикасо продадена за над 41 милион долари


На аукцијата во Сотби во Њујорк портретот на љубовницата на Пабло Пикасо насликан во 1932 година беше продаден за 41 ипол милиони долари. Втората слика на Пикасо која беше на аукција, односно портретот на неговата главна муза Мари Терез Волтер е продадена за над 17 милиони долари. Сепак, скоро една третина од 67 уметнички дела кои ги понуди Сотби не успеаја да најдат купувачи.
XS
SM
MD
LG