Достапни линкови

logo-print

Рестрикција на бензин во Њујорк


Градоначалникот на Њујорк Мајкл Блумберг нареди итнa рационализација на трошењето бензинот во Њујорк поради големиот недостиг на гориво по ураганот Сенди. Тој прецизира дека бензинот ќе се продава по принципот „пар непар“ на автомобилските регистерски таблички. Мерката ќе трае неопределно време и ќе биде спроведенува со помош на полицијата. Министерството за енергетика соопшти дека и десетина денови од невремето, над 760 илјади домови во Њујорк и Њу Џерси биле без електрична енергија.
XS
SM
MD
LG