Достапни линкови

logo-print

Хелсиншки комитет апелира до политичарите


Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска упати апел до политичките партии да не ги злоупотребуваат граѓанските движења за пренесување на меѓупартиски пораки. Хелсиншкиот комитет го осудува лепење плакати низ центарот на Скопје со активистите на граѓанското движење АМАН, прикажани како марионети на опозициска партија. Во соопштението е наведено дека тој потег претставува директно лепење етикети врз движењето, со цел да се обои граѓанската инцијатива и да се омаловажи нејзината автентичност и цел, а тоа е постигнување на промена на социјалниот статус на граѓаните. Во продолжение е наведено дека ова се случува само неколку дена по заканите кои ги добија активистите при одржувањето на протест, кои Хелсиншкиот комитет најостро ги осуди.
XS
SM
MD
LG