Достапни линкови

logo-print

Турција продолжува со претрес на авиони кои летаат кон Сирија


Турските медиуми јавија дека ерменски авион кој што летал за Сирија слетал во источниот дел на Турција за претрес, односно да биде проверен дали пренесува оружје за Дамаск. Авионот слетал во Ерзум поради договорот со турксите власти. Раководството на аеродромот соопшти дека по неколку часовен претрес му било дозволено на авионот да го продолжи летот кон Сирија. Турција е една од најголемите критичари на режимот на претседателот Башар Ал Асад и на конфликтот во Сирија. Турција забрани на авиокомпании кои сообраќаат кон Сирија да го користат воздушниот простор над нејзината територија откако минатиот месец пронајдоа воена опрема во руски патнички авион чија крајна дестинација била Дамаск.
XS
SM
MD
LG