Достапни линкови

logo-print

Конгрес на кинеската комунистичка партија


Кинескиот Претседател Ху Џинтао го отвори конгресот на Комустичката Партија со барање членовите по силно да се борат против корпуцијата.
Конгресот се одржува на секои 5 години и тогаш се одбира нова генерација лидери.
Се смета дека за наследник на претседателот Џинтао се готви неговиот потпретседател Кси Џиампинг.
XS
SM
MD
LG