Достапни линкови

logo-print

Грција усвои нови мерки за штедење


Грците се бунат против мерките за штедње

Грците се бунат против мерките за штедње

Грчкиот парламент усвои нов пакет непопуларни мерки за штедење, кој ќе и овозможат на задолжената земја да добие повеќе пари од странство со цел да избегне банкрот. Новиот пакет мерки се проценува на 13,5 милијарди евра во форма на расходи кои се кратат за добивање на 31,5 милијарди евра странска помош. Без странската подршка Грчката влада предупреди дека ќе остане без пари до средината на ноември и ќе биде приморана да прогласи банкрот.
XS
SM
MD
LG