Достапни линкови

logo-print

Франција дозволи хомосексуални парови да посвојат деца


Француската влада го поддржа предлог законот за легализација на истополови бракови и дозволи хомосексуални двојки да посвојуваат деца. Парламентот за предлог законот ќе дебатира во јануари. Претседателот Франсоа Оланд кој за тоа зборуваше во предизборната кампања, изјави дека законот ќе значи прогрес за целото општество. Во Франција веќе е дозволено склучувaње на своевидна граѓанска заедница на истополови парови, а додека дозвола за посвојување деца се однесуваше само на венчаните парови. Десничарските опозициски партии и верските заедници се спротивставија на предложените промени. Во неколку европски држави како што се Белгија, Британија, Данска, Холандија, Шпанија и Шведска е дозволени хомосексуални парови да посвојуваат деца.
XS
SM
MD
LG