Достапни линкови

logo-print

Русија ќе финансира нуклеарка во Виетнам


Рускиот премиер Димитри Медведев соопшти дека Русија ќе му позајми на Виетнам 10 милијарди долари за изградба на првата нуклерана централа во земјата. Медведев ова го најави при неговата посета на земјата каде што со владини претставници разговараа за подобрување на односите. Тој изјави дека двете земји донеле одлука да започнат преговори за слободна трговија. Медведев додаде дека сегашната размена изнесува 2 милијарди долари и дека до 2015 година очекува да достигне до 7 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG