Достапни линкови

logo-print

Молотови коктели врз литванската амбасада во Минск


Непознати напаѓачи фрлиле молотови коктели врз амбасадата на Литванија во Минск. Литванскиот амбасадор во Белорусија, Линас Линкевичиус, изјави дека за среќа немало потешки последици од нападот. Диполматските односи меѓу Белорусија и Литванија се затегнати, особено по инцидентот со плишаните мечиња со демократски пораки, кои ги беа фрлени од шведски авион во Белорусија. Минск бараше објаснување од Виљнус, бидејки авионот влегол во белорускиот воздушен простор од Литванија.
XS
SM
MD
LG