Достапни линкови

logo-print

Палестинците очекуваат држава од Обама


Палестинскиот преговарач Саеб Ерекат изрази надеж дека реизборот на Барак Обама ќе значи создавање на палестинска држава во наредните 4 години. Тој го повика Обама да превземе итна акција за запирање на изградбата на доселенички населби од страна на Израел. Од друга страна, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, честитајки му на Обама, оцени дека американско – израелските односи никогаш не биле поцврсти.
XS
SM
MD
LG