Достапни линкови

logo-print

Турскиот парламент ќе дебатира за нов претседателски систем


Турската владеачка партија за правда и развојот поднесе предлог до парламентот за воведување на нов претседателски систем што има за цел доделување извршни овластувања на претседателот. Овој предлог е чекор кон посилна претседателска функција, која партијата планира да ја воспостави во рамките на реформскиот процес околу новиот Устав.Претседателот Реџеп Таип Ердоган минатиот петок изјави дека губи надеж за создавање на целосна партиска поддршка за уставните реформи, но дека е решен да ги спроведе реформските планови.
XS
SM
MD
LG