Достапни линкови

logo-print

Камерон ќе му даде безбеден излез на Асад ако побара


Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе се согласи да му обезбеди безбеден премин надвор од Сирија на претседателот Башар ал Асад доколку се согласи за прекин на крвопролевањето во земјата. Во интервју за саудискиот медиум Ал Арабија одговарајќи на прашањето што ќе рече доколку Асад побара безбеден излез од државата, Камерон одговорил „ завршена работа, ќе направам се‘ што треба само тој човек да ја напушти Сирија.“ Камерон објасни дека не му нуди излезен план за во Британија на Асад и дека повеќе би сакал Асад да се соочи со меѓународниот суд за правда за делата што ги сторил. Камерон е турнеја во Блискиот исток, а во Саудиска Арабија пристигна во четвртокот.
XS
SM
MD
LG