Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара решавање на изборниот проблем во Украина


Вчерашните протести во Киев на опозициските симпатизери

Вчерашните протести во Киев на опозициските симпатизери

Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон побара од Украина да ги проследи жалбите на опозицијата кои се однесуваат за изборните резултати од парламентраните избори кои се одржаа на 28 октомври. Портпаролката на Ештон, Маја Косијанчич изјави дека ЕУ ги охрабрува украинската влада и опозиција да
„го адресираат проблемот“. Украинската опозиција бара делумно пробројување на гласачките ливчиња во 13 изборни единици. Изборната комисија предложи да се повтори гласањето во пет области. Обединетата опозиција го одби предлогот тврдејќи дека бара пребројување а не повторно гласање. Вчера околу 2 илјади опозициски симпатизери излегоа на протести пред зградата на државната изборна комисија против, како што велат, изборниот фалсификат.
XS
SM
MD
LG