Достапни линкови

logo-print

Избирачките места во источниот дел на САД отворени


Избирачките места во голем дел од источниот брег на САД се отворени и започна гласањето за избор на нов претседател. Изборите се одвиваат во Њу Хемпшир Вирџинија, Њујорк, Њу Џерси, Индијана, Вермонт и Конетикат.
Граѓаните ќе одлучуваат дали на претседателската функција ќе застане досегашниот претседател Барак Обама или неговиот против кандидат Мит Ромни.
Анкетите покажуваат дека Обама има тесна предност во однос на Ромни во поголемиот дел од т.н. „неопределените држави“. Во неопределените држави влегуваат Флорида, Охајо, Вирџинија, Колорадо, Невада, Ајова и Њу Хемпшир
XS
SM
MD
LG