Достапни линкови

logo-print

Лавров на средби во Каиро за кризата во Сирија


Рускиот министер за надвроешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надвроешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров одржа низа разговори во Каиро со цел да се зголемат дипломатските напори за да се стави крај на кризата во Сирија. Лавров се сретна со лидерот на Арпаската лига Набил Елараби и со медијаторот на ОН и Арапската лига за конфликтот во Сирија Лахдар Брахими. Лавров ги повика сириските партии да престанат со борбите и да ги почнат преговорите.
XS
SM
MD
LG