Достапни линкови

logo-print

Грчката влада со нови мерки за штедење


Грчкиот премиер Антонис Самарас

Грчкиот премиер Антонис Самарас

Грчката влада денеска треба да го презентира новите мерки за справување со должничката криза на земјата. Парламентот се очекува да го усвои пакетот мерки за штедење на премиерот Антонис Самарас со кој ќе се кратат 13 ипол милијарди евра преку намалување на трошоците, заедно со мерките со кои им се дозволува на компаниите полесно да вработуваат и отпуштааат работници.
Најмоќните синдикати од јавниот и приватниот сектор ќе почнат 48 часовен штрајк против новите мерки.
XS
SM
MD
LG