Достапни линкови

logo-print

Сириските бунтовници освоија нафтено поле


Сириската организација за заштита на човекови права со седиште во Лондон соопшти дека сириските бунтовници го заземаа под контрола големото нафтено поле кое се наоѓа во источниот дел на земјата. Бунтовниците и владините безбедносни сили три дена воделе жестоките битки за превласт во Деир ер Зоур. По 19 месеци битки ова е прв ваков пробив на бунтовничките сили. Станува збор за област која се наоѓа во близина на границата со Ирак, која меѓу другото содржи и најголеми енергетски ресурси.
Сирија извезуваше 15 илјади барели нафта пред ЕУ и САД да воспостават санкции против Дамаск поради режимот на Башар Ал Асад. Во 2010 година Сирија заработи 4,4 милијади долари само со продажбата која ја остварила во ЕУ.
XS
SM
MD
LG