Достапни линкови

logo-print

Абас останува на ставот за решавање на прашањето за бегалците


Палестинскиот претседател Махмуд Абас

Палестинскиот претседател Махмуд Абас

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека нема да го смени ставот за правото на палестинските бегалци да се вратат во нивните домови во деловите кои сега се под контрола на Израел. Израелскиот претседател Шимон Перес го оцени говорот како „храбар“ . Во саботата Абас изјави дека палестинските власти продолжуваат да инсистираат прашањето за бегалците да биде решено со договор според резолуцијата 194 од Обединатите Нации.
XS
SM
MD
LG