Достапни линкови

logo-print

Монти во ненајавена посета на Авганистан


Италијанскиот премиер Марио Монти денеска пристигна во Авганистан во ненајавана посета на италијанскиот контигент војници кои служат под закрила на НАТО во Кабул. Тој денеска по посетата на војниците ќе се сретне со авганситанскиот претседател Хамид Карзаи. Во Авганистан има 3 500 италијански војници кои заедно со другите странски трупи ќе се повлечат од земјата до крајот на 2014 година. Во текот на 11 годишната војна во Авганистан загинале 52 италијански војници.
XS
SM
MD
LG