Достапни линкови

logo-print

Националисти со нацистички обележја на улиците во Москва


Илустрација

Илустрација

Стотици националисти денеска со марш во неколку руски градови го одбележуваат Денот на национално единство. Околу 90 демонстранти се притворени во два руски града, додека локалните власти во Москва за прв пат дозволија да се оддржи до сега забранетиот марш во кој денеска учествуваа неколку илјади луѓе.

Од нив околу 25 луѓе беа приведено поради носење на забранети нацистички обележја на маршот.

Владеачката партија Обединета Русија преку учество на локалните власти оддржа мали настани во неколку градови во име на одбележување на денот. Рускиот православен патријарх Кирил денеска ја предводеше богослужбата во катедралата во Кремљ.
XS
SM
MD
LG