Достапни линкови

logo-print

Српскиот контроверзен закон за НБ ќе се менува


Гувернерот на Централната банка Јоргованка Табаковиќ

Гувернерот на Централната банка Јоргованка Табаковиќ

Српскиот парламент денеска ќе оддржи вонредна седница за да повлече делови од законот за Централната банка, што беа критикувани од Европската унија и ММФ како ограничувачки за независноста на монетарната институција.
Законот беше остро искритукуван од ЕУ и ММФ бидејќи со него се ограничува независноста на монетарната власт, која беше ставена под политичка контрола.
Гувернерот на Централната банка Јоргованка Табаковиќ изјави дека законот се променува со цел да се прилагоди на правилата на ЕУ.
XS
SM
MD
LG