Достапни линкови

logo-print

Лазаренко ќе биде пуштен на слобода


Поранешниот украински премиер Павел Лазаренско денеска ќе биде пуштен на слобода од американскиот затвор каде што одлежа 8 годишна казна затвор поради измама. Тој беше обвинет за кражба на неколку стотици милиони долари од украинската влада додека бил премиер од 1996 до 1997 година. Лазаренко беше рангиран како еден од 8- те најкорумпирани фунционери во светот на листата на Траспаренси Интернешнл.
XS
SM
MD
LG