Достапни линкови

logo-print

Кина пред крупни кадровски промени


Централниот комитет на кинеската Комунистичка партија денеска го започнува својот последен формален состанок пред предвидената кадровска промена, која се случува на секои 10 години. Состанокот, кој ќе трае 4 дена, се одржува зад затворени врати и е подготовка за партискиот конгрес, закажан за 8-ми ноември. Се очекува, на конгресот, претседателот Ху Џинтао и премиерот Њен Џибао да си поднесат оставки и да бидат избрани нови лидери.
XS
SM
MD
LG