Достапни линкови

logo-print

Во Русија закон за контрола на интернетот


Во Русија стапи во сила законот со кој властите можат да блокираат сајтови кои не се соодветни за деца. Според руската влада, законот има за цел да ги заштити децата од порнографија и содржини кои поттикнуваат употреба на дрога или пак самоубиства. Критичарите на овој закон тврдат дека тој ќе биде алатка за блокирање на сајтовите кои се критички настроени кон руската влада и за цензурирање на интернетот.
XS
SM
MD
LG