Достапни линкови

logo-print

Пратениците по три дена се согласија за извештајот на ЕУ


Пратениците по тридневна жестока дебата го затворија поглавјето за извештајот за напредокот на Македонија, со 77 гласа „За“ го прифатија извештајот.
За пратениците од мнозинството ова е најпозитивниот извештај со кој по 4-ти пат по ред земјава добива препорака за преговори, а причината за непочнувањето на преговорите е блокадата од Грција. За пратениците од опозцијата извештајот го забележува формалниот напредок на земјава но во него се нотирани и голем број на забелешки во делот на законодавството за медиумска концентрација и јавната администрација, за проблемот со тоа што не може да добие прецизен број за вработените во државната администрација, времени или неопределени вработувања.
XS
SM
MD
LG