Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху во посета на Париз


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху пристигна во Париз каде што ќе разговара со францускиот претседател Франсоа Оланд од кого ќе побара да се затегнат санкциите против Иран поради контроверзната нуклеарна програма. Ова ќе биде прва средба меѓу Нетанјаху и Оланд откако тој седна на претседателската фотелја. Израел и западните земји се сомневаат дека Иран ја користи програмата за да направи нуклеарно оружје, додека пак Техеран тоа го негира.
Израелските политичари се заканија со превентивни воени напади за да го спречат Иран да прозведе нуклеарано оружје.
XS
SM
MD
LG