Достапни линкови

logo-print

Италија подготвува нов закон за борба против корупцијата


Италијанските пратеници го одобрија владиниот предлог со кој по скратена постапка ќе се носи нов закон за борба против корупцијата. Долниот дом го поддржа законот со 460 гласови и тоа во период кога Италија се соочува со најтешкиот корупциски скандалво последните 20 години. Најновиот бран од истрагата поврзана со корупција опфаќа неколкумина локални и регионални политичари.
Минситерот за правда Паоло Северино вети дека ќе го заостри законодавството со цел луѓето кои ќе бидат осудени за одредени кривични дела да не можат да се кандидираат за извршување на јавни функции.
XS
SM
MD
LG