Достапни линкови

logo-print

Загинаа два војника на НАТО во Авганистан


Безбедносните сили на НАТО во Авганистан соопштија дека маж облечен во авганистанска полициска униформа убил двајца војници во јужниот дел на земјата. ИСАФ мисијата не ги соопшти националностите на загинатите војници. Новинската агенција Ројтерс повикувајќи се на извор од авганистанската полиција јавува дека загинатите војници биле Британци. Над 50 припадници на ИСАФ мисијата беа убиени годинава од членови на авганистанските безбедносни сили. Таквите напади ја намалија довербата во коалицијата при повлекувањето на трупите до крајот на 2014 година.
XS
SM
MD
LG