Достапни линкови

Сенди ги погоди САД: жртви, поплави и три милиони луѓе без струја


Тајм Сквер во Њујорк во пресрет на бурата.

Тајм Сквер во Њујорк во пресрет на бурата.

Тропската бура Сенди ноќеска еден час по полноќ го погоди североисточниот брег на САД и предизвика рекордни поплави, а околу три милиони луѓе останаа без струја. Невремето со ветер од 135 километри на час предизвика поплавување на метрото и тунелите во Њујорк, а стотици илјади њујорчани останаа без струја. Според Асошиејтед прес, Сенди однесе најмалку 12 животи во Њујорк, Њу Џерси, Мериленд, Пенсилванија и Конектикат. Се очекува штетите од невремето да достигнат неколку милијарди долари. Невремето ја прекина и претседателската кампања во САД на една недела пред изборите закажани за 6 ноември.
XS
SM
MD
LG