Достапни линкови

logo-print

Иран располага со нови беспилотни летала


Илустрација

Илустрација

Иранскиот министер за одбрана Ахмад Вахиди изјави дека беспилотното летало што минатиот месец беше лансирано од Хезболах во Либан и беше соборено од Израел не е „последен здив на иранската технологија“. Вахиди истакна дека „Иран во моментов располага со беспилотни летала кои се технолошки многу понапредни од тоа што беше соборено“. Претходно тој изјави дека мисијата со беспилотното летало кое прелета низ иразаелскиот воздушен простор е само покажување на воената моќ на Иран.
XS
SM
MD
LG