Достапни линкови

logo-print

Судири во Мјанмар


Претставникот на ОН во Мјанмар Ашок Нигам изјави денеска дека над 22 илјади луѓе се раселени од западниот дел на земјата поради насилството кое во изминативе месеци е честа појава. Станува збор за религиски мотиварани судири при кои, според податоците од владата, во изминатава недела загинале 67 луѓе а ранети се 95. Светската организација Хјуманс рајтс воч објави саталетска снимка на која се гледа како еден цел град е уништен.
Организацијата смета дека во Мјанмар бројот на загинати при судирите е поголем од оној што го соопшти владата.
XS
SM
MD
LG