Достапни линкови

logo-print

ЕП не ги признава изборите во Белорусија


Европскиот Парламент оцени дека на парламентарните избори во Белорусија не се исполнети повеќето од основните демоктратски стандарди.
Во резулуцијата на ЕП се наведува дека не се признаваат резултатите од изборите во Белорусија на 23 септември.
На изборите, сите места во Парламентот ги освоија сојузниците на претседателот Александар Лукашенко.
XS
SM
MD
LG