Достапни линкови

logo-print

Кинески бродови во територијалните води на спорните острови


Четири кинески извидувачки бродови денеска влегле во територијалните води на спорните острови во Источното кинеско море на кое полагаат право и Јапонија и Кина. Според јапоснката крајбрежна стража, екипажите на бродовите одбиле да заминат, наведувајќи дека станува збор за кинеска територија. Напнатоста меѓу двете земји порасна откако Јапонија во минатиот месец ги национализираше спорните острови, по што следуваа антијапонски демонстрации во Кина.
XS
SM
MD
LG