Достапни линкови

logo-print

Клинтон во идната недела на балканска турнеја


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон од 29 октомври до 2 ноември ќе биде на балканска турнеја, во рамките на која ќе ги посети Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Албанија и Хрватска. Стејт департментот соопшти дека Клинтон патува на Балканот за да ги демонстрира американскиот интерес, посветеност и поддршка за евроатлантската иднина на земјите од регионот. Клинтон, во дел од посетата, ќе патува заедно со високиот претставник за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон, со која заеднички настапува во врска со дијалогот меѓу Косово и Србија и со реформскиот процес во Босна. Во Тирана, Клинтон ќе се обрати пред албанскиот Парламент, на свечена седница во чест на 100 годишнината од независноста на Албанија.
XS
SM
MD
LG