Достапни линкови

logo-print

Попоски на средби со министрите од Вишеградската група


Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на покана од министерот за надворешни работи на Полска Радослав Шикорски денеска во Варшава ќе учествува на состанок на министрите за надворешни работи на Вишеградската група, Западниот Балкан, Бугарија, Грција и Романија.
Вишеградската група В4, која ја сочинуваат Полска, Чешка, Словачка и Унгарија, е традиционален поддржувач на европската перспектива на земјите од Западен, а тоа се потврдува и со одржувањето на редовни есенски состаноци на министрите за надворешни работи во формат В4 и Западен Балкан, на кои учествува и комесарот за проширување на Европската комисија, се наведува во соопштението на МНР.
На маргините на состанокот, предвидено е министерот Попоски да има одделни билатерални средби со колегите од Полска, Чешка, Словачка и Унгарија.
XS
SM
MD
LG