Достапни линкови

logo-print

Мило Ѓукановиќ може да се кандидира за претседател


Лидерот на црногорската Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ денеска изјави дека се подготвува да заземе една од највисоките функции во државата, но партијата е таа што ќе реши дали тој ќе биде премиер или ќе се кандидира за претседател.
На крајот на 2010 година Ѓукановиќ поднесе оставка од премиерската функција, објавувајќи дека ќе учествува во политиката само како партиски лидер. Сега, меѓутоа, тој изјави дека во последните две години многу нешта се промениле и неговото ангажирање во предизборната кампања разбудило „определени очекувања“.
XS
SM
MD
LG