Достапни линкови

logo-print

Грција постигна договор со меѓународните кредитори


Грчкиот министер за финасии Јанис Стурнарас денеска постигнал договор со меѓународните кредитори околу новите мерки за штедење во замена за следната транша од пакетот за помош, јавуваат новинските агенции повикувајќи се на високи владини извори. Новиот пакет мерки ќе биде презентиран следната недела во парламентот и мерките треба да бидат усвоени до 12 ноември од пратенциите и од лидерите на трите владеачки партии.
Министерите за финансии на земјите членки на еврозоната на состанокот на 12 ноември ќе го разгледуваат предлогот за деблокирање на следнат транша за Грција во вредост од 31,5 милијарди евра. Претходно грчкиот премиер Антонис Самарас апелираше да и се додели што е можно поскоро помошта на Грција затоа што во спротивно до 16 ноември земјата ќе банкротира.
XS
SM
MD
LG