Достапни линкови

logo-print

Почнува аџилакот во Мека


Денеска во Мека почнува годишниот аџилак на муслиманите, на кој се очекува да присуствуваат повеќе од два милиона луѓе од целиот свет.
Во период на насилство и тензии меѓу сунитските и шиитските муслимани во делови од Блискиот Исток, саудиските власти истакнуваат дека аџилакот е замислен како строго религиозна институција и предупредија против политички провокации за време на настанот.
Властите соопштија дека аџиите од Сирија ќе бидат добредојдени и покрај тензиите меѓу владата на Саудиска Арабија, која ги поддржува сириските бунтовници и Иран, кој е близок со сирискиот режим.
XS
SM
MD
LG