Достапни линкови

logo-print

Иран се закани дека ќе ја повлече нафтата од пазарот


Иранскиот министер за нафта Ростам Ќасеми изјави денеска дека Техеран ќе го запре извозот на нафта доколку Западот продолжи со наметнувањето на нови економски санкции против Исламската република поради нуклеарната програма. Тој на маргините на конференцијата за енергетика во Дубаи предупреди дека недостатокот на иранска нафта на пазарот може драстично да ја зголеми цената.
Западните земји воведоа санкции кон Иран при што забранија европски компании да купуваат иранска нафта додека пак интересот на азиските клиенти за иранскатa нафта падна за 10 до 30 проценти.
XS
SM
MD
LG