Достапни линкови

logo-print

ОН планираат испраќање мировни сили во Сирија


Обединетите нации соопштија дека планираат испраќање мировни сили во Сирија како дел од мировниот план. Ова во понеделникот го најави шефот на мировните операции во ОН Харви Ладсоус,по искажаните заложби на пратеникот на Арапската лига и ОН Лакхадар Брахими која кажа дека ги подржува напорите на Сириската влада и бунтовниците да се имплементира мировниот план,почнувајќи од муслиманскиот празник Курбан Бајрам во четврток.Ладсоус изјави дека Советот за Безбедност треба да одобри распоредување на мировници. Тој кажа дека 150-200 цивили се убиваат секој ден во Сирија.
XS
SM
MD
LG