Достапни линкови

logo-print

Граѓаните поддржаа уставни измени во Исланд


Жителите на Исланд го поддржаа граѓанскиот предлог за измени на уставот. Според официјалните резултати од консултивниот референдум кој се оддржа во неделата 66 проценти од гласачите го поддржаа предлогот на 25 граѓани за измени на уставот. Предлогот бил составен на социјалните мрежи и треба да биде основа за измени. Излезноста на реферндумот изнесуваше 49 проценти.
Власта по соопштувањето на резултатите соопшти дека ова значи „голема победа за демократските процеси“ во државата.
XS
SM
MD
LG