Достапни линкови

logo-print

Груевски во Рим побарал подршка за декемврискиот самит


Премиерот Никола Груевски денеска во Рим се сретна со италијанскиот премиер Марио Монти. Груевски изјави дека во пресрет на декемврискиот самит верувал дека е добро да се направи контакт со италијанскиот премиер,со цел да се побара поддршка за добивање датум за почеток на преговори со ЕУ. Во соопштението од Владата е наведено дека двајцата премиери разговарале и за подорбрување на билатералната соработка со посебен акцент на продлабочување на економските односи, трговската размена и можностите за инвестиции.
Во соопштението е наведено дека премиерот Монти, на средбата ја истакнал поддршката која Италија и ја дава на Македонија, афирмирајќи ја италијанската заложба и поддршката за членство на сите земји од Југоисточна Европа во ЕУ и НАТО.
XS
SM
MD
LG