Достапни линкови

logo-print

Курдските затвореници во турските затвори штрајкуваат со глад


Tурска организација за заштита на човекови права соопшти дека околу 400 курдски затвореници, стапија во штрајк со глад. Затворениците бараат поголеми права за Курдите во државата и подобрување на условите во затворот во кој е лидерот на Курдската работничка партија, Абдула Оџалан. Во соопштението на организацијата е наведено дека околу 70 затвореници почнале штрајк со глад на 12 септември, а останатите во следните недели.
XS
SM
MD
LG