Достапни линкови

logo-print

Јапонска фирма понуди симултан превод на телефонски разговор


Јапонскиот наголемиот мобилен оператор НТТ ДоКоМо соопшти дека пушти во употреба сервис за превод кој ќе им овозможи на луѓе кои разговараат на телефон на различни јазици за неколку секунди да добијат превод на тоа што кажал соговорникот. Во соопштението на компанијата е наведено дека на нивните претплатници ќе им биде понудено да добијат двостран гласовен превод и текстуален превод од јапонски на англиски, кинески или корејски и обратно со само од неколку секунди задоцнување. Бесплатната апликација за претплатниците на мобилниот оператор ќе можа да се користат на смартфони и таблет компутери со андроид системи. Од компанијата најавија дека наскоро таква аплиција ќе биде достапна и на француски, германски , италијански, шпански и португалски јазик.
XS
SM
MD
LG