Достапни линкови

logo-print

Бритиш Петролеум се согласи да продаде половина од своите акции


Бритиш Петролеум се согласи да продаде 50 проценти од акциите на ТНК-БП на руската компанија Роснефт за 17 милијарди долари. Британската компанија соопшти дека ќе искористи 4.8 милијарди од добивката за да купи 5 проценти од акциите во руската компанија кои се во сопственост на руската влада. По таа зделка британската компанија ќе биде сопственик на 18,5 проценти од акциите на Роснефт. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека тоа се добри вести руската економија.
XS
SM
MD
LG