Достапни линкови

logo-print

Русија ги критикува човековите права во САД


Руското министерство за надворешни работи денеска издаде извештај во кој се критикува состојбата со човековите права во Соединетите држави. Претставувајќи го извештајот во Думата, претставникот на министерството Константин Долгов изјави дека во Соединетите држави имало социјална нееднаквост, расна и верска дискриминација, затворање луѓе без официјални обвинувања и пренатрупани затвори. Тој упати и критики поради тоа што Вашингтон, како што изјави, вршел цензура на интернет.
XS
SM
MD
LG