Достапни линкови

logo-print

Јужна Кореа спречи обид за пропаганда против Северна Кореа


Јужнокорејската полиција денеска ги спречи активистите да испратат пропагнадни летоци во Северна Кореа. Во минатата недела Пјонгјанг се закани дека ќе отвори оган преку границата доколку група севернокорејци кои сега живеат во Јужна Кореа со употреба на балони исфрлaт летоци против Северна Кореа. Јунокорејската војска е ставена во највисок степен на готовност. Северна и Јужна Кореа технички се во војна уште за време на корејскиот конфликт во почетокот на пеесетите години од минатиот век.
XS
SM
MD
LG