Достапни линкови

logo-print

Насилни протести во Либан


Бомбашкиот напад во петокот при кој загина либанскиот шеф на разузнавачката служба

Бомбашкиот напад во петокот при кој загина либанскиот шеф на разузнавачката служба

Либанските безбедносни сили испукаа неколку рафали во воздух и употребија солзавец за да ги растераат разгневените демонстранти кои се обидува да влезат насилно во Владата во Бејрут. Повод за денешните протести е погребот на шефот на разузнавачката служба Висам ел Хасана кој загина при бомбашки напад во петокот. За неговиот атентат демонстрантите сметаат дека е виновна Сирија. Тие бараат од премиерот Наџиб Микати да поднесе оставка поради блиските односи со сирискиот режим
XS
SM
MD
LG