Достапни линкови

logo-print

Брахими повика на привремено примирје во Сирија


Меѓународниот пратеник за Сирија Лахдар Брахими по денешната средба со сирискиот претседател Башар Ал Асад повторно ги повика двете воени страни во конфиктот да се согласат за прекин на огнот. Тој додаде дека од дел од опозициските лидери од Сирија и оние што се надвор дале позитивен одговор на повикот за прекин на огнот за време на празникот кој почнува на 26 октомври а трае 4 дена. Брахими истакна дека привремен прекин на огнот може да биде добра основа за обезбедување на трајно примирје.
XS
SM
MD
LG